PLANOWANIE ZAJĘĆ INTEGRALNYCH

Z

                                PRZYKŁADOWYMI SCENARIUSZAMI ZAJĘĆ                                             

                                                                                                                                                                                                                                                      Opracowała i zrealizowała

mgr Iwona-Anna Kopaniarz

   

 

Kliknij, a znajdziesz się w odpowiedniej klasie I, II, klasa III poniżej

Zobacz poniżej  TWORZENIE  SCENARIUSZA ZAJĘĆ.

                              

 

TWORZENIE SCENARIUSZA ZAJĘĆ

  / kolejność czynności /

 

1. Ustal  nazwę OŚRODKA TEMATYCZNEGO korzystając z treści kształcenia .

2. Sformułuj TEMAT DNIA lub TEMATY DNI w zależności od tego, ile czasu przeznaczysz na zajęcia oscylujące wokół danego ośrodka tematycznego.

3. Ustal CELE OPERACYJNE w postaci efektów pracy, osiągnięć, umiejętności, które uczeń powinien posiąść podczas zajęć np.

-         uczeń umie......,

-         uczeń potrafi....,

-         uczeń rozumie .........

      Terminów " przewidywane osiągnięcia " i " zakładane efekty " , używamy zamiennie.

4. Dobierz odpowiednie METODY oraz FORMY ORGANIZACYJNE pracy.

5. Ustal ŚRODKI DYDAKTYCZNE, jakie  chcesz wykorzystać w trakcie zajęć, jakimi dysponujesz.

 

PLANOWANIE ZAJĘĆ INTEGRALNYCH

 

CELE I ZADANIA:

OŚRODEK TEMATYCZNY:

ZAKŁADANE EFEKTY / uczeń potrafi /:

 

 

   

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA:

 Temat dnia: / tematy dni /

TREŚCI PROGRAMOWE:

/ tworzywo działania /

 

 

   

SYTUACJA DYDAKTYCZNA:

METODY:

RODZAJ AKTYWNOŚCI:

 

 

   

 

6. Zaplanuj PRZEBIEG ZAJĘĆ w formie opisu czynności nauczyciela i uczniów lub w postaci tabeli uwzględniając:

     

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA:

CZYNNOŚCI UCZNIÓW:

   

lub

ZAKŁADANE EFEKTY SYTUACJA DYDAKTYCZNA ZADANIA UCZNIA CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA OBSZAR AKTYWNOŚCI
 

 

 

       

/ do wyboru /

 

 

     KLASA III               

 

PLANOWANIE ZAJĘĆ INTEGRALNYCH

 

CELE I ZADANIA:

OŚRODEK TEMATYCZNY:

ZAKŁADANE EFEKTY / uczeń potrafi /:

-         poznanie uczniów ze środkami transportu kolejowego                          i samochodowego,

-         poznanie środków komunikacji miejskiej,

-         omówienie regulaminu dotyczącego zachowania się w pociągu,

-         pisownia liczebników,

-         poznanie środków transportu wodnego,

-         wzbogacanie słownictwa uczniów         o wyrazy związane z transportem wodnym,

-         poznanie urządzeń portowych,

-         nauka słów i melodii piosenki "Podróże",

-         rozwijanie sprawności ruchowej,

    -  zachęcanie uczniów do czynnego     wypoczynku na świeżym powietrzu,

 

 

 

 

 

 

 

PODRÓŻE NA LĄDZIE, W POWIETRZU I NA MORZU

Tematy dnia:

 

1.      Podróżujemy koleją. 

2.      Jak zachować się w pociągu ?

3.      Środki transportu samochodowego.

4.      Jestem użytkownikiem dróg.

5.      Podróże na lądzie, w powietrzu i na morzu - wykonujemy plakat.

6.Planujemy wycieczkę rowerową.

 

-         zna środki transportu kolejowego                                            i samochodowego,

-         zna środki komunikacji miejskiej,

-         zna środki transportu wodnego,

-         wie, jakie towary przewozi się drogą wodną,

-         wie, jak powinien zachować się pasażer ,

-         umie odczytać znaki informacyjne dla podróżnych,

-         rozróżnia zdania pojedyncze i złożone,

-         pisze poprawnie liczebniki główne           i porządkowe,

-         potrafi  zapisać i odczytać wyrażenia dwumianowane,

-         umie dodawać  i odejmować wyrażenia dwumianowane ,

-         dodawać i odejmować sposobem pisemnym w zakresie 1000,

-         potrafi zaśpiewać piosenkę "Podróże, podróże",

-         potrafi wykonać model kutra ,

      -    potrafi wykonać plakat.

 

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA:

 

TREŚCI PROGRAMOWE:

/ tworzywo działania /

-         demonstruje,

-         inspiruje,

-         czyta,

-         odtwarza,

-         rozdaje materiały,

-         zapisuje,

-         doradza,

     -    prezentuje,

 

 

-         podręcznik do kształcenia           zintegrowanego  z ćwiczeniami,                                  

-         Karty pracy,

-         teksty zagadek,

-         teksty opowiadań "Lokomotywy",         " Dareczek",

-         tekst i nagranie magnetofonowe piosenki "Podróże, podróże",

-         szablon żaglówki,

-         plansze przedstawiające środki

      komunikacji,             

-         Kodeks drogowy,

-         Karta rowerowa,

      -    System Edukacyjny PALETA / Ruch   

           drogowy /

 

SYTUACJA DYDAKTYCZNA:

METODY:

RODZAJ AKTYWNOŚCI:

-         zabawy dydaktyczne,

-         rozwiązywanie zagadek ,

-         praca z tekstem literackim,

-         praca z mapą fizyczną Polski,

-         projektowanie i wykonanie plakatu,

      -     projektowanie  i wykonanie trasy    

           wycieczki rowerowej,

-          rozmowa,

-          opis,

-         opowiadanie,

-         praca z tekstem,

-         ćwiczenia,

-         problemowa,

      -    bezpośredniej celowości ruchu,

 

-    polonistyczna,

      -    matematyczna,

-         środowiskowa,

-         ekologiczna,

-         plastyczno-techniczna,

-         muzyczna,

      -     motoryczno-ruchowa,

 

 SCENARIUSZ ZAJĘĆ

 

OŚRODEK TEMATYCZNY: PODRÓŻE NA LĄDZIE, W POWIETRZU  I NA MORZU                    

  TEMAT DNIA: Podróże na lądzie, w powietrzu i na morzu- wykonujemy plakat.  

CELE- ZAKŁADANE EFEKTY:

/ uczeń potrafi /:

-         nazwać wybrane środki transportu lądowego, kolejowego i wodnego,

-         wyjaśnić ich znaczenie dla gospodarki człowieka,

-         określić do jakiej grupy środków transportu należą przedstawione na ilustracjach,

-         dobrać do odpowiedniego liczebnika rzeczownik,

-         dodawać i odejmować sposobem pisemnym w zakresie 1000, 

-         zaśpiewać piosenkę "Podróże, podróże",

-         zaprojektować i wykonać plakat,

  METODY:

-         słowne: rozmowa kierowana, opowiadanie, praca z tekstem,

-         oglądowe-pokaz, obserwacja,

-         praktycznego działania,

  FORMY PRACY:

-         zbiorowa jednolita,

-         indywidualna jednolita,

-         indywidualna zróżnicowana.

  ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

  Karty pracy, kartoniki z zagadkami, kartoniki  z nazwami środków transportu, " Moja szkoła - podręcznik z ćwiczeniami do kształcenia zintegrowanego klasa III ", plansze przedstawiające środki transportu, magnetofon, kaseta  z nagraniem piosenki " Podróże, podróże",  PALETY /środowisko / i tarcze ćwiczeń, tekst wiersza Barbary Lewandowskiej "Jak podróżować", materiały potrzebne do wykonania plakatu: szary papier,  wycinki z gazet, klej, nożyce, kredki ołówkowe i świecowe, kolorowy papier-wycinanki.

  ZAPIS W DZIENNIKU:

Rozwijanie wielozdaniowych wypowiedzi uczniów na temat sposobów podróżowania dawniej i dziś na podstawie wiersza "Jak podróżować". Przypomnienie i utrwalenie nazw poznanych środków transportu. Zapoznanie z środkami transportu wodnego . Plakat - środki transportu. Dodawanie i odejmowanie sposobem pisemnym w zakresie 1000.Utrwalenie słów i melodii piosenki pt." Podróże, podróże". Zabawa muzyczno- ruchowa "Podróże".

PRZEBIEG ZAJĘĆ

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA:

CZYNNOŚCI UCZNIÓW:

Inspiruje zagadką

  Rozmowa wprowadzająca w kręgu na temat sposobów podróżowania dawniej i dziś w oparciu o przygotowane ilustracje.

-         co jest aktualnie przedmiotem naszych zainteresowań,

-         o jakich środkach transportu już mówiliśmy,

-         postarajcie się odpowiednio je pogrupować.      

 

Inspiruje, wspiera.

  Poleca otworzyć podręcznik na str. 93 i  przeczytać cicho wiersz " Jak podróżować". Jakie pojawiły się tutaj inne środki transportu, znane wam  bądź nie?

 

Sprawdza umiejętność czytania ze zrozumieniem przeczytanego tekstu. Inspiruje uczniów do odpowiedzi pytaniami dotyczącymi wiersza:

-         Kto jest autorem wiersza?

-         O czym mówi wiersz?

-         Z ilu zwrotek się składa?

-         O jakich środkach lokomocji mówi wiersz?

 

 

 

 

 

 

 

Poleca wpisać do tabeli w ćwiczeniach

 

Rozdaje PALETY / środowisko /.Poleca odszukać tarczę przedstawiającą środki lokomocji.

Wspiera, pomaga, kontroluje.

Odtwarza z kasety nagranie.

 

 

Losują i rozwiązują zagadki, czytają, odgadują .

 

Odpowiadają na pytania nauczyciela.

Wypowiadają się na temat obejrzanych ilustracji.

   

Dobierają  wyrazy z rozsypanki wyrazowej do ilustracji. Układają na tablicy.

kuter

 

balon

 

helikopter

 

prom

 

motocykl

 

rower

 
 

 

 

 

 


Siadają w ławkach. Rozwiązują krzyżówkę i odgadują hasło- podr. str. 92

/ Hasło: PODRÓŻE /

  Czytają cicho ze zrozumieniem tekst wiersza pt." Jak podróżować".

Odpowiadają na pytania nauczyciela w oparciu o przeczytany cicho tekst.

 

Uzupełniają tabelę :

-         Kto podróżował?

-         Jakim środkiem lokomocji?

-         Ile czasu mu to zajęło?

 Tworzą pary liczebnik-rzeczownik str. 95 ćw. 35 . Pracują samodzielnie w zeszytach ćwiczeń.

 

 

 

 

Pracują indywidualnie na PALETACH. Samokontrola wiadomości.

 

Śpiewają piosenkę pt. "Podróże, podróże" i wyrażają ruchem jej słowa. Zabawa ruchowa.

PRZERWA ŚNIADANIOWA

Rozdaje Karty pracy / dodawanie i odejmowanie w zakresie 1000 sposobem pisemnym /.

  Kontroluje prawidłowość rozwiązania.

 

  DZISIAJ ZAPLANOWALIŚMY WYKONAĆ PLAKAT

-ŚRODKI TRANSPORTU

 

Poleca przygotować uczniom materiały, które przynieśli na dzisiejsze zajęcia-praca w grupach.

  Jakie zgromadziliście materiały?

  Czy macie koncepcję, jak wykonacie swój plakat?

 

Rozdzielcie pracę tak, aby każdy z was był aktywny. Pracujcie wszyscy.

 

Doradza, wspiera, pomaga.

 

 

 

 

  Omówienie wykonanych prac.

Rozwiązują działania- dodawanie  i odejmowanie w zakresie 1000:

-         Poziom I - łatwiejsze,

-         Poziom II - trudniejsze.

  Zamalowują ilustrację zgodnie z instrukcją. Rozwiązania zadań  umieszczają na tablicy magnetycznej .

 

 

  Uczniowie ustawiają stoliki w  4-osobowe zespoły. Dobierają się w zespoły według wcześniej ustalonego / samodzielnego / doboru .

  Przygotowują zgromadzone materiały.

  Planują pracę, rozdzielają zadania.

 Wykonują plakat / technika dowolna /.

 

Pracują w 4-osobowych zespołach.

 

 

Porządkują miejsca pracy.

 

Prezentują wykonane przez siebie plakaty eksponując je na tablicach magnetycznych

 

OMÓWIENIE PODSUMOWANIE I ZAJĘĆ
Podanie zadania na kolejne zajęcia: PLANUJEMY WYCIECZKĘ ROWEROWĄ.
Przynosimy potrzebne materiały: mapy , przewodniki turystyczne, widokówki przedstawiające ciekawe miejsca w najbliższej okolicy, itp.

 

PRZERWA REKREACYJNA
Gry i zabawy na boisku szkolnym

 

 

POMOCE DO WYKORZYSTANIA NA ZAJĘCIACH:

1. ZAGADKI

Jak nazwiesz wagon, w którym w świat daleko, może jak pasażer, jechać zwykłe mleko ?

 *

Przybyć zawsze w porę na stację się stara. Lecz tak się zasapie, aż z niej bucha para.

 *

Jedna - elektryczna, druga - jest parowa. Pod jedną i drugą droga jest stalowa.

 *

  Gdy bez kosza mknie w świat, to zostawia jeden ślad. A gdy  kosz przy boku ma, to zostawia ślady dwa.

 *

  Choć ma ławki, klasy, ale to nie szkoła. Mknie przez pola, lasy, na stalowych kołach.

 *

  Można  wtedy jechać na nim, kiedy kręci się nogami.

 *

  Pod dowództwem kapitana pływa po morzach i oceanach.

 *

  Jest czerwony niczym rak, ma przed sobą pusty szlak. Bo gdy głośny sygnał daje, stają auta i tramwaje.

  Ma skrzydła tak, jak samolot, pilot w nim sterów dotyka. Ogon ma też, jak wiadomo i tylko nie ma silnika.

 *

  Kolorowy pojazd. Nim stanął zadzwonił. A gdy z miejsca ruszy, nie wolno go gonić.

2. KARTONIKI Z WYRAZAMI I ILUSTRACJE DO NICH

balon , bark, kuter, autobus, prom, rower, lotnia, trawler, helikopter, drobnicowiec, ciężarówka, szybowiec, samochód strażacki, kontenerowiec, tankowiec, motocykl, samochód osobowy, pociąg osobowy, pociąg towarowy, samochód-cysterna, samolot pasażerski, pociąg pospieszny, karetka pogotowia,

Środki transportu lądowego:

.              drogowego

.              kolejowego

Środki transportu wodnego:

      Środki transportu powietrznego:

3. TEKST PIOSENKI

 / bardzo melodyjna, chętnie śpiewana przez dzieci /

1. Czeka pociąg, stoją wagony,

 jeden zielony, drugi czerwony.

Pasażerom oczy się śmieją,

pojedziemy w świat koleją

*

2. Teraz mamy wielką ochotę

lecieć w nieznany świat samolotem.

Ziemia w dole pod chmurą znika,

każdy zmienia się w lotnika.

*

3. Płynie statek, statek olbrzymi,

fala się pieni, komin się dymi.

Nowy ląd nam wnet się ukaże,

każdy z nas jest marynarzem.

Ref.:

Podróże, podróże, to zabawa ciekawa,

podróże, podróże to daleka wyprawa.

Choć nasze podwórze niepozorne, nieduże,

lecz nasza zabawa to dalekie podróże.

4. ZADANIA MATEMATYCZNE / "Matematyka inaczej"- klasa III /

Poziom I /  zad. łatwiejsze /

Poziom II / zad. trudniejsze /

 

 

 

 

KLASA III

PLANOWANIE ZAJĘĆ INTEGRALNYCH

 

CELE I ZADANIA:

OŚRODEK TEMATYCZNY:  

ZAKŁADANE EFEKTY / uczeń potrafi /:

- poznawanie zwyczajów związanych ze świętami wielkanocnymi,

- wzbogacanie słownictwa uczniów o wyrazy związane z wielkanocnymi zwyczajami,

- redagowanie opisu pisanki,

- pisanie wyrazów z  "ó",

- czytanie ze zrozumieniem tekstu,

-kształcenie logicznego myślenia,

- nauka piosenki o tematyce świątecznej,

- poznanie muzycznego ronda,

- rozwiązywanie zadań tekstowych,

- wykonanie przestrzennej formy użytkowej,

 

 

 

 

 

WKRÓTCE WIELKANOC

 

Tematy dnia:

 

  1. W Muzeum Etnograficznym-"Tradycje wielkanocne".

  2. Poznajemy świąteczne zwyczaje.

    3. Zwyczaje wielkanocne w Polsce              i Szwecji.

 

- zna zwyczaje wielkanocne,

- potrafi opowiadać o przygotowaniach do świąt wielkanocnych,

- potrafi zredagować opis pisanki,

- potrafi pisać wyrazy z "ó" z  zastosowaniem poznanych zasad ortograficznych,

- umie rozwiązać zadanie tekstowe,

- potrafi wykonać pisankę       i koszyczek / przeplatanie kartonu bibułą /,

- umie zaśpiewać "Wielkanocną  piosenkę",

-zna formę ronda muzycznego,

 

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA:

 

TREŚCI PROGRAMOWE:

/ tworzywo działania /

-         inspiruje,

-         opowiada,

-          prezentuje,

-         odtwarza,

     -     rozdaje materiały,

 

 

- tekst wiersza" Wielkanocny stół",

- wybrane fragmenty lektury A. Lindgren "Dzieci z Bullerbyn",

- nagranie magnetofonowe  i  tekst piosenki "Wielkanocna piosenka",

- wybrane fragmenty z książki "Rok polski",

- książki kucharskie z przepisami wielkanocnych potraw,

- czasopisma dziecięce,

- książka " Każde dziecko to potrafi",

 

SYTUACJA DYDAKTYCZNA:

METODY:

RODZAJ AKTYWNOŚCI:

-wycieczka do Muzeum Etnograficznego,

-eksponaty związane ze świętami: pisanki, kraszanki,  koszyczki, palmy wielkanocne itp.,

-tekst wiersza E.Skarżyńskiej "Wielkanocny stół",

-tekst piosenki, nagranie na kasecie magnetofonowej,

-szablony koszyczków wielkanocnych,

- egzemplarze lektury " Dzieci z Bullerbyn"     A. Lindgren

 

-         rozmowa,

-         opowiadanie,

-         pokaz,

-         opis,

-         praca z tekstem,

-         problemowa,

      -    ćwiczenia

 

-         polonistyczna w tym językowa                i literacka,

-         środowiskowa w tym regionalna,

-         plastyczna,

-         techniczna,

      -     muzyczna,

 

     

 

SCENARIUSZ ZAJĘĆ 

 

OŚRODEK TEMATYCZNY: WKRÓTCE WIELKANOC                    

  TEMAT DNIA:   Zwyczaje wielkanocne w Polsce i Szwecji.  

CELE- ZAKŁADANE EFEKTY:

/ uczeń potrafi /:

      -     zdać relację z odbytej wycieczki do Muzeum Etnograficznego,

-      zamknąć myśl w granicach zdania,

-       odszukać w lekturze "Dzieci z Bullerbyn" fragmenty dotyczące świąt wielkanocnych,

-       wymienić zwyczaje panujące w Polsce i Szwecji,

-       odszukać podobieństwa i różnice świątecznych zwyczajów,

-       napisać wyrazy z "ó" zgodnie z poznaną zasadą ortograficzną,

-       rozwiązać zadanie tekstowe z zastosowaniem równań,

-      zaśpiewać poznaną  piosenkę,

      -     wykonać koszyczek wielkanocny z kartonu i bibuły.

METODY:

-słowne-rozmowa kierowana, praca z tekstem, pogadanka,

-oglądowe- pokaz, obserwacja,

-praktycznego działania

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

  eksponaty  przedstawiające przedmioty związane ze świętami / pisanki, kraszanki, naklejanki/, koszyczek wielkanocny, palmy, baranek, kogutek, gaik, egzemplarze lektury "Dzieci z Bullerbyn", teksty "Wielkanocnej piosenki", nagranie magnetofonowe piosenki, magnetofon, teksty zagadek umieszczone w jajkach niespodziankach, wiklinowy koszyczek, Karty pracy, " Moja szkoła- podręcznik z ćwiczeniami do kształcenia zintegrowanego klasa III".

  ZAPIS W DZIENNIKU:

Swobodne wypowiedzi uczniów na temat tradycji świątecznych. Porównywanie polskich zwyczajów wielkanocnych ze zwyczajami w Szwecji na podstawie lektury "Dzieci  z Bullerbyn" A.Lindgren. Rozwiązywanie zadań tekstowych z wykorzystaniem równań. Utrwalenie słów i melodii "Wielkanocnej piosenki". Wielkanocny koszyczek-przeplatanie kartonu bibułą.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

 

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA:

CZYNNOŚCI UCZNIÓW:

Pogadanka w kręgu

 

Ustawia w kręgu koszyk z niespodzianką  / do zajęć wykorzystałam pudełeczka po jajkach niespodziankach w środku umieściłam karteczki z zagadką /

Treść zagadek:

*

Wiesz, jak się nazywa skorupka od jajek, gdy na cacka wielkanocne świetnie się nadaje.

*

Co to takiego, odgadnij mój kotku, są z wierzch białe, a żółte w środku. Gdy je gotować, dziwy się dzieją, bo zamiast mięknąć, one twardnieją?

*

Tańczy się żwawo parami w kole. Inny -słodki leży na świątecznym stole.

 

Inspiruje do wypowiedzi uwzględniającej przypomnienie wcześniej omawianych polskich tradycji wielkanocnych.

 

Rozdaje plansze z krzyżówkami

 

  Inspiruje do wypowiedzi przypominających miejsce akcji lektury

 

 

 

Objaśnia wykonanie zadania:

 

Zawieramy kontrakt:

-pracuje zgodnie cała grupa,

-wyszukuje w lekturze opisów tradycji świątecznych,

- zapiszcie jak najwięcej z nich na arkuszu papieru po właściwej stronie,

- pracujemy dokładnie, wątpliwości ortograficzne rozstrzygamy korzystając ze słownika ort.,

 

Siadają w kręgu na krzesełkach.

 

Kolejne dzieci z kręgu losują. Odczytują   i rozwiązują wylosowaną przez siebie zagadkę.

 

 

 

 

 

  Zadają relację z odbytej do muzeum wycieczki.

 

Dobierają się w grupy 4-osobowe. Rozwiązują krzyżówkę.

HASŁO:

" Wielkanoc w Bullerbyn"

  Ustawiają stoliki w zespoły. Siadają we wcześniej dobranych grupach.

 

Odszukują w książkach fragmentów dokumentujących tradycje świąteczne  w Szwecji.

 

 

Zapisują w grupach na arkuszach szarego papieru:

 

 

Tradycje świąteczne

w Szwecji

w Polsce

   

Wieszają na tablicach  prace. Lider grupy omawia, członkowie pozostałych zespołów dokonują korekty na swoich arkuszach.

 

Dokonują korekty -dopisują / lub nie / brakujących tradycji.

 

 

   

PRZERWA ŚNIADANIOWA

Odtwarza z kasety "Wielkanocną piosenkę"

 

Rozdaje Karty pracy z zadaniami tekstowymi-rozwiązywanie zadań         z wykorzystaniem równań.

Wielkanocny koszyk- przeplatanie kartonu bibułą.

 

Prezentuje wielkanocny wiklinowy koszyk z pisankami. Demonstruje sposób przeplatania bibuły.

 

Utrwalają słowa i melodię piosenki.

  Analizują treść zadania, rozwiązują, zapisują rozwiązania zadań na Kartach pracy.

Oglądają, omawiają jego wygląd.

 

 

Wykonują koszyk według opisu / ćw.12 str.32 wycinanka 38 /oraz pisanki według własnego projektu .

 

Samodzielnie wykonują pisanki / technika dowolna /.

 

Omówienie wykonanych prac.

 

  TEKST PIOSENKI

 / bardzo melodyjna, chętnie śpiewana przez dzieci /

1. Są takie święta raz do roku, 

co budzą życie, budzą czas. 

Wszystko rozkwita w słońca blasku

i wielka miłość rośnie w nas.

Miłość do ludzi, do przyrody,

w zielone każdy z wiosną gra.

Już zima poszła spać za morza,

a w naszych sercach radość trwa.

*

Ref.:

Kolorowe pisanki                                      

przez dzieci malowane,

 pierwsze bazie, pierwiosnki, 

wartki z wiosną nurt rzek, 

białe z cukru baranki 

jak zaczarowane,

małe, żółte kurczątka,

zniknął cały już śnieg.

W piecu rosną sękacze,

baby wielkanocne i mazurek lśni lukrem,

spójrzcie tam-pierwszy liść!

Według starej recepty babcia barszcz ugotuje, 

przyjdzie cała rodzina, mamy święta już dziś.

*

2. Czas ciepłe kurtki w szafie schować 

i naftaliny ukryć świat.

W szufladzie zaśnie czapka zimowa,

narty i sanki pójdą spać.

Bocian powrócił na swe gniazdo,

już leśnych kwiatów czujesz woń.

A słońce świeci mocno, jasno

i żabi rechot słychać z łąk.

Ref.:

Kolorowe pisanki ..........

 

KLASA III

PLANOWANIE ZAJĘĆ INTEGRALNYCH

 

CELE I ZADANIA:

OŚRODEK TEMATYCZNY:

ZAKŁADANE EFEKTY / uczeń potrafi /:

-wdrażanie do wnikliwej obserwacji,

-wzbogacanie słownictwa uczniów,

- kultywowanie zwyczajów związanych z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny,

- poznanie roślin zbożowych uprawianych w Polsce,

- poznanie etapów rozwoju rośliny,

-wykonywanie obliczeń sposobem pisemnym,

- formowanie i łączenie elementów z różnych materiałów

 

 

 

WIOSNA WOKÓŁ NAS

 

Tematy dnia:

  1.Wycieczka nad Odrę

  2.Pierwsze oznaki   wiosny

  3. Ludowe przysłowia

  4. Topienie Marzanny-wycieczka

 5.Wiosenne porządki

 6. Poznajemy przygody i bohatera lektury          " Kajtkowe  przygody"

 

- poznał kolejne przygody bociana Kajtka,

- wie, jakie są zwiastuny wiosny,

- poznał rośliny zbożowe uprawiane w Polsce,

- zna etapy rozwoju roślin,

- poznał najczęściej spotykane chwasty,

- wie, jakie zwyczaje towarzyszą pożegnaniu zimy i powitaniu wiosny,

-potrafi wykonać obliczenia sposobem pisemnym,

- zna sposoby łączenia różnych rodzajów materiałów,

- zaśpiewać piosenkę "Leśne dzwonki".

 

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA:

 

TREŚCI PROGRAMOWE:   

/ tworzywo działania /

-         inspiruje,

-         demonstruje,

-         opowiada,

-         odtwarza,

-         rozdaje materiały,

      -       pełni rolę przewodnika,

 

  - podręcznik zintegrowany z ćwiczeniami,

- tekst lektury " Kajtkowe przygody"  M.Kownackiej,

- tablica "Ptaki Polski",

- tekst piosenki " Leśne dzwonki",

- nagranie magnetofonowe piosenki "Leśne dzwonki",

- teksty przysłów o wiośnie,

- szablony bociana,

SYTUACJA DYDAKTYCZNA:

METODY:

RODZAJ AKTYWNOŚCI:

- wycieczka do pobliskich ogródków działkowych lub nad Odrę,

- zabawy i gry dydaktyczna,

-  praca z Systemem Edukacyjnym PALETA-S1  / ptaki /,

- praca z tekstem literackim,

- projektowanie  i wykonanie kukły Marzanny,

- wykonanie postaci bociana,

- słowne / praca z tekstem, rozmowa,      opowiadanie /,

- oglądowe / obserwacja, pokaz /,

- praktycznego działania 

 

-          polonistyczna,

-         środowiskowa,

-         matematyczna,

-         plastyczna,

-         techniczna,

-         muzyczna,

      -      ruchowa